Cost Controller

Pendl & Piswanger

  • Cluj
  • Permanent
  • Full-time
  • Acum 2 luni
COST CONTROLLERClientul nostru nu este doar un producător, ci și un pionier la nivel mondial în domeniul electronicelor de consum, având unități de producție de ultimă generație în Cluj. Este o companie de familie, care încorporează o viziune pe termen lung, promovează antreprenoriatul și oferă niveluri înalte de responsabilitate și autonomie angajaților săi.ROLULÎn calitate de Cost Controller, veți juca un rol esențial în conturarea peisajului financiar al operațiunilor de producție ale clientului nostru. Raportând direct Directorului Financiar & Controlling Manager-ului, misiunea dvs. va fi să:
  • Mențineți și să dezvoltați sisteme de control al costurilor, structuri de costuri, proceduri de raportare
  • Monitorizați și analizați costurile companiei, realizați analize cost-beneficiu
  • Calculați, investigați și interpretați variațiile de costuri
  • Participați activ la pregătirea bugetului și la actualizarea acestuia, să asistați managementul superior în prognozarea cheltuielilor
  • Comparați sumele bugetate cu cheltuielile reale, ajutând managementul superior să monitorizeze și să controleze costurile
  • Cercetați pentru a găsi oportunități de reducere a cheltuielilor
  • Colaborați în cadrul Departamentului de Control și cu echipa de Contabilitate în procesul de închidere și raportare periodică
  • Calculați, controlați și analizați indicatorii de performanță industriali
  • Conduceti diferite proiecte atribuite.
CERINȚELE ROLULUICandidatul/a ideal/ă trebuie să aibă peste 5 ani de experiență profesională reușită și progresivă în Finanțe și Contabilitate, cu un background solid în controlul producției și contabilitatea costurilor produselor.
  • Înțelegerea tranzacțiilor financiare (P&L, Bilanț) și cunoștințe bune despre procesele de fabricație și înțelegerea structurii de costuri.
  • Competențe generale în MS Office, nivel avansat în Excel și, ideal, cunoștințe ERP (SAP, Oracle).
  • Abilități analitice excelente. Bune abilități de comunicare și prezentare - atât verbale, cât și scrise, cu capacitatea de a realiza rapoarte și prezentări către management și Consiliul de Administrație.
  • Abilități de gestionare a părților interesate (interne și externe).
  • Abordare proactivă în rezolvarea problemelor, dorința de a lua inițiativa de a gândi și de a implementa abordări noi, soluții noi.
  • Promovarea lucrului în echipă, dorința de a împărtăși cunoștințe, informații și experiențe cu colegii săi/sale.
  • Fluența în limba engleză.
  • Disponibilitatea de a lucra în mod hibrid (fabrica este in Jucu)
Aplicația sau recomandarea dumneavoastră în limba Engleză este binevenită până cel târziu VINERI 23.02.2024.Dacă această oportunitate nu este de interes pentru dvs, dar doriți să recomandați un membru al rețelei dvs. profesionale care ar putea fi potrivit/ă și interesat/ă de acest rol, vă rugăm să nu ezitați să le transmiteți acest anunț sau să ne trimiteți datele lor de contact.Vă rugăm să luați în considerare faptul că doar candidații potriviți vor fi contactați pentru interviu, dar apreciem interesul tuturor pentru proiectele noastre și dorim să păstrăm legătura pentru alte viitoare proiecte de interes.Pendl & Piswanger oferă servicii de consultanță în HR și Management de 40 ani în Europa Centrală și de Est. În calitate de membri ai InterSearch, organizație globală de Executive Search, cu peste 100 de birouri în 50 de țări, ne numărăm printre firmele de recrutare de top la nivel global, și operăm în toate industriile. Avem o vastă experiență, suntem inovativi și dedicați în totalitate clienților noștri care obțin avantaje competitive în urma colaborării noastre. Pentru mai multe informații, vă rugăm să accesați

Job-uri similare

  • Cost Controller

    E-INFRA

    • Cluj-Napoca, Cluj
    E-INFRA este unul dintre cele mai puternice grupuri romanesti, cu o activitate de peste 26 de ani. Prin intermediul companiilor parte a grupului, E-INFRA activează in arii precum i…
    • Aplică ușor
  • Document Controller

    E-INFRA

    • București
    E-INFRA este unul dintre cele mai puternice grupuri romanesti, cu o activitate de peste 26 ani. Prin intermediul companiilor parte a grupului, E-INFRA activeaza in arii precum infr…
  • Trade Credit Controller

    Sales Consulting

    Responsabilități principale: Gestionează alocarea optimă a creditului comercial, stabilind și actualizând condițiile de colaborare și limitele de credit Analizează situația f…
    • Acum 21 de zile