Contabil Senior Rupea

Antal International

  • Brașov
  • Full-time
  • Acum 1 lună
Job DescriptionDescrierea pozitiei:
Această poziție raporteaza CFO ului si implică responsabilități de la pregătirea situațiilor financiare până la asigurarea conformității cu GAAP. Candidatul ideal va fi un profesionist atent la detalii, analitic și proactiv, capabil să susțină operațiunile financiare și să contribuie la eforturile, continue de îmbunătățire.Responsabilitățile cheie:
  • Documentație financiară și conformitate: Examinarea și verificarea documentelor contabile pentru exactitate și asigurarea conformității cu politicile interne, procedurile și GAAP. Acest lucru include gestionarea ciclului contabil complet și asigurarea raportării financiare precise.
  • Conciliere și propuneri de plată: Realizarea reconcilierilor lunare ale conturilor de plată și de încasat, a inventarului și a registrului activelor fixe. Pregătirea propunerilor de plată, asigurându-se că toate activitățile financiare sunt executate eficient.
  • Analiză și raportare financiară: Realizarea analizelor detaliate ale situațiilor financiare și a programelor de suport pentru raportare lunară. Acest lucru implică recunoașterea veniturilor, pregătirea revizuirilor și analizarea conturilor de încasări, a derogărilor contractuale și a datoriilor neplătite.
  • Suport pentru audit: Oferirea unui suport cuprinzător în timpul auditurilor prin pregătirea programelor și a documentației solicitate în timp util. Asistarea în reconcilierea și revizuirea reconcilierilor de conturi așa cum este atribuită de conducere.
  • Îmbunătățirea proceselor: Revizuirea și evaluarea constantă a proceselor interne de contabilitate. Sugestia și implementarea îmbunătățirilor pentru a crește eficiența și precizia în raportarea financiară și operațiunile.
  • Coordonarea SAP și a sistemelor: Lucrul îndeaproape cu echipa SAP pentru a asigura că modulele financiare satisfac nevoile echipei de finanțe/contabilitate și sunt conforme cu legislația locală. Asistarea în dezvoltarea și implementarea sistemelor și software-ului financiar pentru a îmbunătăți eficiența operațională.
  • Conformitatea regulamentelor: Păstrarea actualizată a schimbărilor fiscale și fiscale legislative. Colaborarea cu Contabilul Șef și conducerea pentru a lua măsurile necesare pentru a rămâne conformi cu reglementările financiare locale și internaționale.
  • Alte responsabilități: Realizarea altor responsabilități atribuite sau necesare pentru a susține obiectivele departamentului financiar și de contabilitate. Acest lucru poate include conducerea de proiecte speciale, participarea la sesiuni de formare și colaborarea cu alte departamente.
Calificări:
  • Licență în Contabilitate, Finanțe sau domeniu similar.
  • Calificarea profesională în contabilitate (de exemplu, ACCA, CPA) prezinta un avantaj
  • Minim 5 ani de experiență în contabilitate, cu cel puțin 2 ani într-o poziție senioră.
  • Competențe în SAP și Microsoft Office, în special Excel.
  • Înțelegere solidă a GAAP și a reglementărilor financiare locale.
  • Abilități excelente de analiză, rezolvare a problemelor și luare a deciziilor.
Beneficii:
  • Un rol provocator și satisfacator într-un mediu de afaceri dinamic.
  • Oportunități pentru creștere și dezvoltare profesională.
  • O echipă de suport și o structură managerială solidă.
  • Pachet salarial și beneficii competitive.
Please note that our career ads may use approximate salary levels as a guide. However, we are happy to consider applications from all candidates who are able to demonstrate the skills necessary to fulfill the role. We can only respond to the best-fit applicants within an average response time of a maximum of four weeks. The rest of the CVs are stored in our international talent pool for potential future matches. Please note that your personal information will be treated in accordance with our Privacy Policy. Thank you!consultant code: NP011/08/03/2024

Job-uri similare

  • Contabil Senior Rupea

    • Brașov
    Job Description Descrierea pozitiei: Această poziție raporteaza CFO ului si implică responsabilități de la pregătirea situațiilor financiare până la asigurarea conformității cu …
  • Contabil

    Alufix SRL

    • Brașov
    Alufix SRL angajeaza pentru pozitia Contabil in Fagaras, Strada Negoiu Nr 155, nr. 155 Experienta necesara: Experienta putina…
    • Acum 24 de zile
  • Contabil

    Fundatia Conservation Carpathi

    • Brașov
    Fundatia Conservation Carpathi angajeaza pentru pozitia Contabil in Brasov Experienta necesara: Experiență Medie (3-5 ani)…